Yüksek Lisans Yapmadan Doktora Yapabilir Miyim?

Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra kişiler kariyerlerine yön vermek için yüksek lisans yani bir diğer adıyla master eğitimine başlar. Master eğitiminin ardından ise kişiler doktora eğitimi alarak akademik kariyerlerine yöne verebilmektedir. Günümüzde kariyer basamaklarını hızlı bir şekilde tırmanmak isteyenler ise yüksek lisans yapmadan doktora yapabilir miyim sorusuna yanıt aramaktadır.

Yüksek Lisans Yapmadan Doktora Yapabilir Miyim sorunuza yanıt vereceğimiz bu yazımızda sizlerin lisans eğitimi sonrasında master yapmadan doktora programlarına katılabileceği bütünleşik doktora programları hakkında bilgiler vereceğiz. Siz de yazımızı inceleyebilir ve bütünleşik doktora hakkında detaylı bilgiler öğrenerek kariyerinize daha kolay bir şekilde yön verebilirsiniz.

Yüksek Lisans Yapmadan Doktora Yapılır mı?

Kariyerlerine akademik olarak devam etmek isteyen bireylerin en çok yanıt aradığı soru Yüksek Lisans Yapmadan Doktora yapılır mı sorusudur. Evet, lisans eğitiminin ardından yüksek lisans başvurusu yapmadan kişilerin doktora yapabilmesi mümkündür. Yüksek lisans yapmadan doktora yapacak olan kişiler bütünleşik doktora programlarına başvurmalıdır.

Bütünleşik Doktora Nedir?

Yüksek lisans yapmadan doktora yapmanıza olanak sağlayan bütünleşik doktora programı, lisans eğitimini 3,00 üzerinde bir not ortalaması ile tamamlayan kişilerin gerekli şartları sağlayarak başladığı doktora programıdır.

Bütünleşik doktora programı için öğrencilerin ALES’ten en az 80 puan alması gerekirken dil becerilerini gösteren herhangi bir sınavdan 55 puan ve üzerinde not alması gerekir. Yükse lisans programlarının ardından başlanan doktora programları genellikle 4-6 yıl arasında devam eden programlar iken bütünleşik doktora programı minimum 5 yıl boyunca devam etmektedir.

Yüksek Lisans Yapmadan Doktora Yapmanın Şartları

Yüksek lisans yapmadan doktora yapabilir miyim sorusuna yanıt arayan kişilerin az önce de dile getirdiğimiz gibi belirli şartları yerine getirmesi gerekir. Bütünleşik doktora programına başvurmak için başvuracağınız üniversite ve programın şartlarının yanı sıra:

  • Lisans not ortalamanızın en az 3.00 olması
  • ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı) puanın en az 80 olması
  • YÖK tarafından kabul edilen herhangi bir yabancı dil sınavından en az 55 puan alınması
  • Başvuru yapacağınız program tarafından yapılan bilgi sınavı ve mülakattan başarılı bir puan alma şartı

Yüksek lisans yapmadan doktora yapmak isteyen kişilerin yerine getirmesi gereken şartlardır. Bu şartları yerine getirmeyen kişiler lisans sonrası doktora yani bütünleşik doktora programlarına kabul edilmeyecektir. Özellikle burada en önemli şart lisans not ortalaması şartıdır. Çünkü diğer sınavlar belirli aralıklar ile yapılan sınavlardır fakat üniversiteden mezun olan birinin lisans not ortalamasını yükseltmesi mümkün olmayacaktır.

Yurtdışında Yüksek Lisans ve Doktora Yapmak

Yüksek lisans yapmadan doktoraya başvuracak kişiler diledikleri takdirde yurtdışında da eğitim alabilmektedir. Yurtdışı yüksek lisans, doktora ve bütünleşik doktora programları sayesinde kişiler akademik kariyerlerine yön vermektedir.

Özellikle Yurtdışında Yüksek Lisans ve Doktora Yapmak isteyen kişilerin bu süreci iyi bir şekilde yürütmesi oldukça önemlidir. Çünkü iyi bir şekilde yönetilmediği takdirde kabul, kayıt, burs ve barınma gibi süreçlerde bireyler problem yaşayabilmektedir. Bu nedenle yurtdışında yüksek lisans ya da doktora yapacaksanız danışmanlık firmaları ile iletişime geçebilir ve ilgili süreçlerin yönetilmesini sağlayabilirsiniz.

EAcademy ile Doktora Yapma Fırsatı Yakalayın

Yurtdışında doktora eğitimi almak istiyorsanız sizler de 20 yılı aşkın eğitim sektörü tecrübesi bulunan ve en iyi yurtdışı eğitim danışmanlık şirketleri arasında yer alan EAcademy ile eğitim sürecinizi yönetebilirsiniz. İster Amerika’da isterseniz de Avrupa’daki üniversitelerde eğitim alabilir ve böylece hem prestijinizi artırabilir hem de kariyerinize yön verebilirsiniz.