Yurtdışı Doktora Şartları Nelerdir?

Akademik bir kariyer yapmak isteyen kişiler lisans eğitimlerinin ardından yüksek lisans ve doktora eğitimlerini tamamlıyor. Lisans eğitimini 3.00 not ortalaması ile bitiren ve ALES, Yabancı Dil şartlarını karşılayan kişiler ise lisanstan sonra bütünleşik doktora programlarına başlayarak kariyerine yön veriyor. Doktora yapacak olan kişilerin bir kısmı yurtiçi programlarda eğitime devam ederken bazı kişiler de yurtdışında doktora yapmak istiyor. Özellikle yurtdışında doktora yapmak isteyenler Yurtdışı doktora şartları nelerdir sorusuna yanıt arıyor.

Yurtdışı doktora şartları nelerdir adlı bu yazımızda yurtdışında doktora yapmak isteyen kişiler için yurtdışı doktora şartlarından bahsedeceğiz. Siz de yazımızı inceleyebilir ve bu şartları yerine getirerek yurtdışında doktora yapmaya başlayabilirsiniz.

Lisans ve Yüksek Lisans Transkriptleri

Yurtdışında doktora şartları nelerdir sorusuna yanıt arayan kişilerin ilk bilmesi gereken şart lisans ve yüksek lisans transkriptleridir. Yurtdışı doktora programlarında eğitim almak isteyen kişilerin lisans ve yüksek lisans dönemindeki transkriptlerini sunması gerekir. Bu belgelerde alınan dersler, derslerin haftalık yükü ve not ortalaması belirtilmiş olmalıdır. Özellikle farklı bir ülkede doktora şartlarını yerine getirdiğinizi göstermek için transkriptlerinizi başvuracağınız ülkenin diline çevirtmeniz gerekmektedir.

İngilizce Yeterlilik

Yabancı dilde doktora yapacak olan kişilerin ilgili programı takip edebilmesi ve başarılı bir şekilde tamamlaması için İngilizce bilmesi de gerekir. Bu nedenler yurtdışı doktora şartlarını yerine getirmek için IELTS’den 6,5 ya da TOEFL’dan 90 puan almanız gerekmektedir. Aksi takdirde İngilizce yeterliliğinizi gösteremeyeceğiniz için doktora programlarına başvurunuz kabul edilmeyecektir.

Yayınlanmış Eser ya da Makale

Lisans eğitiminin ardından yüksek lisans yaparak doktoraya başlayacak kişiler için yurtdışı doktora şartlarından birisi de yayınlanmış eser ya da makaleye sahip olmaktır. Yaptığınız çalışmalar ve yazdığınız makaleler alanınıza olan hakimiyetinizi göstermektedir ve bu nedenle de birçok üniversite tarafından istenmektedir.

Yurtdışı doktora programlarında çoğu üniversite İngilizce yapılan çalışmaları kabul etmektedir. Bu nedenle yazdığınız makaleleri ve yayınlanmış olan eserlerinizi İngilizceye çevirtebilir ve sizler de doktora programlarına başvurabilirsiniz.

Akademik Referans

Yurtdışı doktora programlarının şartlarından bir diğeri de akademik referanslardır. Akademik referans mektupları genellikle iki farklı akademisyenden talep edilmektedir ve bu mektupların içerisinde daha önceki eğitim hayatınız hakkında bilgi veren ve başarınızı anlatan cümlelerin yer alması oldukça önemlidir. Bu tür detaylar ile hazırlanan akademik referans mektupları başvuracağınız üniversitelerde eğitim veren akademisyenleri etkileyecek ve bu da doktoraya kabul edilme şansınızı artıracaktır.

Araştırma Yapılacak Konunun Seçimi (Research Proposal)

Yurtdışı doktora şartları arasında yer alan en önemli şartlardan birisi başvuru esnasında araştırma yapılacak konunun seçimidir. Çünkü research proposal hazırlamak ilgili alanda başarılı olup olmadığınızı gösterecek ve kendinizi ispatlamanıza yardımcı olmaktadır.

Yurtdışı doktora programlarına başvururken yazılacak olan araştırma konusunun bilimsel bir dil ile kaleme alınması, başvurulacak olan bölümün konusuna uygun olması, eğitim dilinde hazırlanması gerekir. Özellikle bu noktada araştırma konusu yazılırken kullanılacak olan kaynakların da kaynakça olarak belirtilmesi gerekir. Bu çalışacağınız konuya olan ilginizi göstermektedir. Bu nedenle yurtdışı doktora şartlarını karşılamak istiyorsanız bu tür unsurlara önem vererek proposal hazırlayabilirsiniz.

EAcademy ile Yurtdışı Doktora Programlarına Başvurun

Yurtdışında doktora yapmak için sizler de başvuru yapacaksanız başvuru sürecinizin profesyonel bir şekilde yürütülmesi için EAcademy ile başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. 20 yılı aşkın eğitim sektörü tecrübemizden yararlanabilir ve kendinize en uygun doktora programına kaydolmak için bizden yardım alabilirsiniz. EAcademy ile yurtdışında doktora yaparken dilediğiniz zaman bizimle iletişime geçebilir ve her türlü desteğe ulaşabilirsiniz.