Uzaktan ve Online Eğitim Arasındaki Fark Nedir?

Uzaktan Eğitim

Uzaktan eğitim başlangıçta 1890’ların sonundaki en eski yazışma okulları biçiminde başladı ve devamında birkaç on yıl içinde popülerlik kazandı. Bununla birlikte, 1950 yılı civarında, eğitimciler arasındaki spekülasyonlar yazışmalar programlarının meşruluğundan şüphe eden eleştiriler gelmeye başlar ve devlet kurumları mercek altına alınca uzaktan eğitimin gelişmesinde bir duraklama dönemine girildi. Yazışma programları vasıtasıyla uzaktan eğitim, 1970’lerin başında tekrar canlandı ve bu noktadan sonra geleneksel sınıflara katılamayan öğrenciler için uygun bir seçenek olarak gelişmesine devam etti. Kişisel kursların yanı sıra, sınırlı dereceli sertifikalar, yetişkin öğrenciler için daha uygun yüksek öğrenim bölümlerinin açılması ile peşinde koşulan bir eğitim şekli olmaya başlar.. İletişim araçlarının gelişmesi ile, yazışmalar ve çevrimiçi öğrenme knolojilerinin geçen yüzyılın sonunda gelişmesi ile eğitim kurumları ve eğitim verme şekilleri da dahil olmak üzere, uzaktan eğitim için gelişmiş seçenekler karşımıza çıkmaya başladı.

1970’ler uzaktan eğitimde büyük bir gelişme dönemi olmasına rağmen, pek çok yenilik beklendiği gibi sonuç vermedi yine de “Açık Üniversite”fikri  başarılı oldu, ancak fikir ve içerik kopyalamanın önüne geçilse de bu girişimler başarısız oldu. Uzaktan eğitim alanındaki endüstriyel ekonomi, destek hizmetlerinin sağlanmasını kısıtlamalar ve yeni bir eğitim yönetimi şekli gerektirdiği açıkça ortaya çıkmaya başladı.

1980 lere gelindiğinde etkili öğretim araçları ve yöntemleri geliştikçe uygulamalarını sağlamak ta hala bir problem oluşturmaktadır. Baskı bilgisayarlı metin işleme sayesinde bir rönesans geçirirken TV kanalları hayal kırıklığına uğradı. Bilgisayarların multimedya özellikleri kazanması ile bilişim teknolokileri uzaktan eğitimin  ve organizasyonu için çok önemli va başlanması ile çağdaş öğretim sürecinin bir parçası olmaya başladı. Öğrencilerin öğrenme ve ilerleme hızlarının analizleri ile  felsefi, pratik konuların da ele alınmaya başlanması ile uzaktan eğitimin karşılıklı etkileşimli  eğitim alanları da artmaya başlar. Bütün bu gelişmelerin ışığında derslerin içöerik ve sunumları da değişmeye başlar.

Ancak em büyük atılım, öğrencinin eğitimini planlayabilmesi ile genel eğitim kurallarının dışında öğrencilerin iş bilgisi yönetim bilgisi gibi becerilerini kazanmasına başlaması ile Uzaktan Eğitim daha büyük bir ilgiye maruz kalmıştır.

1980 de kişisel bilgisayarların (PC) gelmesinden önce, öğrenciler genelde ders sistemini posta sistemi aracılığıyla alıp göndererek dersleri tamamlıyorlardı. Teknoloji geçtiğimiz on yıllarda büyük ölçüde ilerlediği için, uzaktan eğitim yöntemleri çeşitliliği arttı.

Senkron Uzaktan Eğitim, tüm öğrencilerin aynı anda planlı bir şekilde hazır bulunmaları gerektiği zaman gerçekleşir. Bir öğrencinin kendi programında tamamlanmış ve belirli bir takvim içermeyen eğitim, şekline  Asenkron Uzaktan Eğitim kabul edilir.

 

Uzaktan eğitim ve Online eğitim

Uzaktan eğitimin altında daha geniş bir kategori olarak incelenmesi gereken online eğitim vardır. Bilgisayara sahip olan ya da PC’ye erişimi olan öğrenciler, dersleri İnternet üzerinden tamamlayarak online bir dereceye kadar devam edebilirler. Online kurslar öğrencilere evlerinin konforundan ve rahatlığından yararlanma özgürlüğü verir. Tam zamanlı işlerine devam ederken eğitimlerine devam edebilmek isteyen iş uzmanları, online çalışma derslerinden en çok fayda sağlarlar.

EAcademy olarak temsilcisi olduğumuz Üniversitelerin Akreditesi kabul edilen  bazı uzaktan eğitim programları: İşletme, Halkla İlişkiler, Yönetim Bilişim Sistemleri, Bankacılık Finans Yönetimi, Pazarlama, Kurumsal İletişim, İletişim, İnsan Kaynakları Yönetimi, Finans Yönetimi, Eğitim Yönetimi, Yönetim Organizasyonu da dahil olmak üzere çeşitli alanlarda mevcuttur. Bu programlardaki öğrenciler, derslerini online olarak alıp gönderir ve diğer öğrenciler ve öğretim üyeleri ile e-posta yoluyla veya diğer elektronik iletişim yöntemleri aracılığıyla etkileşime girer. Son yıllarda, uzaktan eğitim lisans programları gelişti ve eğitiminizi tamamlamak için meşru seçenekler olarak kabul edildi.

Böylece hem online öğrenme hem de uzaktan öğrenmenin benzer online öğrenme araçlarını gerektirdiğini görebilirsiniz, ancak arada benzerlikler bir nokta da sona eriyor. Uzaktan eğitim, coğrafi mesafelerin yarattığı ders katılım zorunluluğu gibi Öğretmen ve Öğrenci ilişkisini de değiştirirken Online Eğitim. eğitim yöntemi hakkında farklılıklar içerir, Sınıfta kullandığınız diğer harika araçlara ek olarak online öğrenme ile bağımsız öğrenme fırsatı, öğrenci lehine olumlu sonuçlar getirmektedir.
Uzaktan eğitim derecesi ve online derece genellikle yaygın olarak aynı şey olarak düşünülür. İkisi arasındaki farkları öğrenmek için okumaya devam edin.

Uzaktan Eğitim

Ortak Dersler: Ekonomi, kültürel çeşitlilik, görüntüleme teknolojisinin temelleri, ikna ilkeleri, kişisel finans, sanat, kamu yönetimi
Programlar :Sertifikalar, lisans, yüksek lisans, doktora, kişisel gelişim, sürekli eğitim
Online Erişilebilirlik:  Sürekli artan seçim sayısı
Bölümler: Tarih, biyoloji, müzik, sağlık ve beslenme, İngilizce, sosyoloji, yönetim, felsefe, finans, bilgi teknolojisi, grafik sanatlar

Sonuç

Uzaktan eğitim ve e-öğrenme, yoğun yetişkin öğrenciler için uygulanabilir eğitim alternatifleri sağlar. Her ne kadar iki terim birbirinin yerine kullanılabilir gibi görünse de ve bazı benzerliklere sahipken, aynı zamanda, stratejik fakat ince farklılıklar taşıyorlar. E-öğrenme geniş anlamda uzaktan eğitimdir, ancak uzaktan eğitim her zaman e-öğrenme değildir. Çeşitli uzaktan eğitim programları, Online sınavlar için ya da notları incelerken internet kullanımını gerektirebilir; ancak çoğu kişi kesinlikle yazışma esasına dayanır. E-öğrenme programları, adından da anlaşılacağı üzere elektronik veya öğretim teknolojisi içermektedir. Bazıları ders kitapları isteyebilirken, e-öğrenme programları genellikle Online olarak çalışır.

 

Yorumlar

E-Mailiniz gizli kalacaktır.