Almanya’da Doktora Yapmak

Almanya’da Doktora Yapmak için Bilmeniz Gerekenler

Yüksek lisans yani master eğitimlerini tamamladıktan sonra kişiler kariyerlerine yön vermek ve istedikleri alanda kendilerini geliştirmek için doktora eğitimine de devam etmektedir. Genellikle doktora yapmak isteyen kişiler ülkemiz üniversitelerinde eğitimlerine devam edebilecekleri gibi diledikleri takdirde popüler Avrupa ülkelerinden birisi olan Almanya’da doktora yapmak da isteyebilir.

Almanya’da doktora yapmak hem öğrencilerin eğitim ücretlerini hızlı bir şekilde karşılamalarına olanak tanır hem de yurtdışında eğitim alırken kendilerini geliştirebilmelerini sağlar. Fakat Almanya’da doktora eğitimi alacak olan kişilerin bilmesi gereken bazı konular bulunur.

Almanya’da Doktora Yapmak için Bilmeniz Gerekenler adlı bu yazımızda Almanya’da doktora yapmak isteyen kişilerin bilmesi gerekenler hakkında sizlere bilgi vereceğiz. Siz de yazımızı inceleyebilir ve bunları öğrenebilirsiniz. Böylece Almanya’da doktora yaparken zorluklar ile karşı karşıya kalmaktan kurtulabilirsiniz.

Almanya’da Doktora Şartları

Almanya’da doktora yapmak isteyen kişilerin ilk olarak Almanya’da doktora yapmak için belirli şartları yerine getirmesi gerekir.

  • İlk yerine getirilmesi gereken şart Almanya’daki yüksek lisans programlarına eş değer olan bir programdan mezun olmaktır.
  • Öğrencilerin üniversitelere doktora yapmak için başvuru yapması ve kabul alması gerekmektedir.
  • Doktora yapacakları üniversitelerin eğitim diline göre öğrencilerin IELTS, TOEFL ya da Testdaf sınavlarına girmesi ve başarılı olması gerekir. IELST ve TOEFL genellikle İngilizce eğitim veren okullarda eğitim almak isteyen kişilerin girmesi gereken bir sınav iken Testfdaf ya da DSH ise Almanca eğitim veren üniversitelerde eğitim almak isteyen kişilerin girmesi gereken sınavlardır.

Bu sınavlara giren ve doktora şartlarını sağlayan kişiler kolay bir şekilde Almanya’da doktora yapabilmektedir.

Almanya’da Doktora Ücretleri

Almanya’da Doktora Yapmak

Yurtdışında eğitim almak isteyen kişilerin en çok yanıt aradığı konulardan bir diğeri de eğitim ücretleridir. Almanya’da doktora yapacak olan öğrenciler için eğitim ücretleri sanıldığı gibi hiç de fazla değildir. Genellikle öğrenciler dönemlik olarak ödemelerini gerçekleştirir ve eğitim ücretleri 150 – 200 avro arasında farklılık göstermektedir.

Öğrenciler Almanya’da eğitim almak için yurtdışı eğitim danışmanlık hizmeti aldıkları takdirde çalıştıkları kurumlara ödemeler de yapabilmektedir. Fakat bu ücretlerin de fazla olmadığını söylemek mümkündür.

Almanya’da Doktora Kaç Yıl?

Almanya’da eğitim almak isteyen kişilerin bilmesi gereken konulardan biri de Almanya doktora süresidir. Ülkemizde doktora eğitimi alacak olan kişiler genellikle 4 yıl eğitim alıyor olsa da söz konusu eğitim yurtdışında alınacağı takdirde eğitim süresinde farklılık yaşanacağı bilinmektedir.

Almanya master sonrası eğitiminin ülkemizden farklı olduğu bir ülkedir. Genellikle Almanya’da master sonrası eğitim yapacak olan kişiler 3 yıl boyunca eğitim almaktadırlar ve 3 yılın sonrasında ise kişiler doktora derecesiyle mezun olabilmektedir. Fakat Almanya’da doktora yapacak olan kişiler diledikleri takdirde eğitim sürelerini kendileri uzatabilmektedir.

Almanya’da Doktora Yapanların Vize Alması Zor mu?

Almanya’da Doktora Yapmak

Almanya’da doktora yapmak isteyen kişilerin yanıt aradığı sorulardan birisi de Almanya’da doktora yapanların vize alması zor mu sorusudur. Genellikle eğitim ya da turistik amaçlar ile farklı bir ülkeye seyahat edecek olan kişilerin vize alması gerekmektedir. Doktoralarını Almanya’da yapacak olan kişilerin de vize alma zorunluluğu bulunmaktadır.

Pek çok ülkenin aksine Almanya’da doktora yapacak olan kişiler vizelerini daha kolay bir şekilde alabilmekte ve ülkeye seyahat edebilmektedir. Almanya’da doktora yaparken çalışan kişilerin ise vize sürelerini uzatması ve Almanya’da kalabilmesi daha kolaydır.

Almanya’da Doktora Yapmak Oturum İzni Almanıza Yardımcı Olur mu?

Almanya’da doktora yapmak isteyen kişilerin büyük bölümü ülkeden oturum izni alabilmek için eğitimlerine Almanya’da devam etmek ister. Evet Almanya’da doktora yaparken kişiler oturum izni alabilir ve doktora sonrasında iş bularak bireyler oturum izinlerini uzatabilir.