Master ile Yüksek Lisans Aynı Mı?

Eğitim öğretim hayatları boyunca kişilerin tamamlayabileceği birçok eğitim programı bulunur. Özellikle lisans eğitimlerinin ardından öğrenciler kariyerlerine yön vermek için yüksek lisans eğitimlerine başlamayı tercih eder. Bu noktada öğrencilerin karşı karşıya kalacağı yüksek lisans ve master kelimeleri ortaya çıkar. Birçok öğrenci master ile yüksek lisans aynı mı sorusuna yanıt arar.

Aslına bakıldığında master ile yüksek lisans aynı anlama gelmektedir. Türkçede yüksek lisans olarak bilinen eğitim programları İngilizcede master olarak bilinmektedir. Yüksek lisans programları bireylerin lisans eğitiminin ardından başladıkları ve bir araştırma sonucunu ortaya çıkardıkları eğitim programlarıdır. Genellikle bu programların ardından bireyler ilgili alanda uzmanlaşır.

Gelin şimdi hep beraber yüksek lisans yani master programlarına daha detaylı bir şekilde göz atalım.

Master (Yüksek Lisans) Öğrencisi Ne Demek?

Master ile yüksek lisans programlarının aslına bakıldığında aynı programlar olduğu hakkında size daha önce bilgi verdik. Bu noktada master öğrencisi ya da yüksek lisans öğrencisi kelimelerinin de aynı anlama geldiğini bilmeniz oldukça önemli. Peki bir master yani bir diğer adıyla yüksek lisans öğrencisi ne demek?

Yüksek lisans öğrencisi, lisans eğitiminin ardından herhangi bir alanda uzmanlaşmak, bir konuda araştırma yapmak ve ilgili araştırma sonucunda belirli bir tez çalışmasını ortaya sunmak için yüksek lisans eğitimi yani bir diğer ismiyle master eğitimi alan öğrencilere verilen isimdir.

Master ile Yüksek Lisans Arasındaki Farklar

Master ile yüksek lisans arasındaki farklar da kişilerin en çok merak ettiği konular arasında yer alır. Master ve yüksek lisans programları aslında aynı programlar olduğu için aralarında bir fark bulunmamaktadır. Yalnızca bu programlara başvuru yaparken yerine getirilmesi gereken başvuru şartları;

  • Üniversiteye
  • Başvuru Yapılacak olan Programa
  • Başvuru Yapılacak Ülkeye

Göre farklılık göstermektedir.

Yüksek Lisans (Master) Başvuruları Ne Zaman Başlar?

Yüksek lisans yani master programlarına başlamak isteyen kişilerin başvuru dönemlerini iyi bir şekilde takip etmesi gerekir. Çünkü master programlarının başvuru tarihleri üniversitelere göre farklılık göstermektedir.

Genellikle yüksek lisans başvuru dönemleri güz ve bahar dönemi olarak ikiye ayrılmaktadır. Güz dönemi için yüksek lisans başvuru tarihleri genellikle yaz ayları olarak belirlenirken bahar döneminde yüksek lisans yapacak olan kişiler için başvuru dönemleri kış aylarıdır.

Özellikle yurtdışında yüksek lisans yapmak istiyorsanız bu noktada başvuru dönemlerinin değişiklik gösterdiğini de bilmeniz gerekir. Yurtdışı yüksek lisans programlarında güz dönemi için başvurular bahar aylarında alınmaktadır.

Master (Yüksek Lisans) Kaç Yıl Sürer?

Master ile yüksek lisans aynı mı sorusuna yanıt arayan kişilerin bu iki programın aynı programlar olduğunu bilmesi gerektiği için master eğitim süresi hakkında da bilgi sahibi olması gerekir. Genellikle devlet üniversiteleri ve özel üniversitelerde tezli yüksek lisans programları iki ya da üç yıl sürerken tezsiz yüksek lisans programları da 1-1,5 yıl sürmektedir.

Yurtdışında Master Yapılır mı?

Master programlarına başvuracak olan adaylar ülkemizde bulunan devlet üniversiteleri ve özel üniversitelerde eğitim alabilecekleri gibi diledikleri takdirde Amerika ve Avrupa’da da yüksek lisans yani master eğitimi alabilmektedir.

Yurtdışında master yapmak isteyen öğrencilerin lisans not ortalaması, bilim sınavı, mülakat gibi süreçlerde başarılı olması gerekir. Bununla beraber yüksek lisans için dil yeterliliği de önemlidir. Bu süreci profesyonel bir şekilde yönetmek isteyenlerin de özellikle en iyi yurtdışı eğitim danışmanlık firmalarından yardım alması gerekmektedir. Sizler de EAcademy’e başvurabilir ve hem yüksek lisans hem de doktora eğitiminiz için istediğiniz danışmanlık hizmetinden yararlanabilirsiniz.