yurtdışında eğitim almak için gerekli belgeler 2

YURTDIŞINDA EĞİTİM ALMAK İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

Ülkemizdeki kişilerin büyük bölümü öğrencilik hayatlarına Türkiye’de devam ederken birçok kişi de Yök denkliği bulunan üniversitelerde eğitim almayı istemektedir. Bireylerin yurtdışında eğitim almak istemesinin asıl nedenleri hem yurtdışında yaşamak hem de iyi bir eğitim almak istemeleridir. Yurtdışında eğitim almak için gerekli belgeleri toplayan ve ardından üniversitelere başvuran kişiler kabul aldıktan sonra eğitim hayatlarına başlayabilmektedir.

Yurtdışında eğitim almak için gerekli belgeler nelerdir adlı bu yazımızda eğitim hayatlarına farklı ülkelerde devam etmek isteyen kişilerin ihtiyaç duyacağı belgeler hakkında sizlere bilgiler vereceğiz. Siz de yazımızı inceleyebilir ve böylece yurtdışında eğitim almak için hangi belgelere ihtiyacınız olduğunu öğrenebilirsiniz.

Lise Diploması

Yurtdışında eğitim almak için gerekli belgelerden ilki lise diplomasıdır. Lise diploması, liseyi bitiren ve üniversite hayatına yurtdışında devam etmek isteyen kişilerden istenen bir belgedir. Yüksek lisans ya da doktora eğitimi için yurtdışında eğitim alınmak istendiği takdirde bireylerden lise diploması istenmeyecektir.

Üniversite ya da Master Diploması

yurtdışında eğitim almak için gerekli belgeler 2

Üniversite ya da master diploması da yurtdışında eğitim almak için gerekli belgeler arasında yer alıyor. Üniversite diploması, yurtdışında yüksek lisans yapmak isteyen kişilerden istenirken master diploması ise yurtdışında doktora yapmak isteyen kişilerden istenen bir belge olarak karşımıza çıkıyor.

Vize Başvuru Evrakları

Yurtdışı eğitim programları ile eğitim hayatlarına yön vermek isteyen kişilerin tamamlaması gereken belgeler arasında vize başvuru evrakları da bulunmaktadır. Vize başvuru evrakları içerisinde;

  • Kişinin pasaportu
  • Okuldan kabul aldığını gösteren belgeler
  • Ailenin hesap dökümü ve gelirleri
  • Öğrencinin banka hesabına yönelik bilgiler
  • Kişinin seyahat sigortası
  • Eğitim ücretleri ve ücretlerin ödendiğini gösteren belgeler
  • Sağlık durumunu gösteren belgeler

Yurtdışında eğitim almak için vize başvurusu yaparken ihtiyaç duyacağınız belgelerdir. Yine söylemek gerekirse bu belgeler vize başvurusu yapılacak olan ülkeye göre farklılık gösterebilmektedir.

Sağlık Raporu

yurtdışında eğitim almak için gerekli belgeler 2

Sağlık raporu da yurtdışında eğitim almak için gerekli belgeler arasında bulunmaktadır. Öğrencilerin bu belgeyi tam teşekküllü hastanelerden ya da sağlık ocaklarından alması gerekmektedir. Sağlık raporunun onaylı olması da vize başvurusu ve okul kayıtları için oldukça önemlidir.

Yabancı Dil Belgesi

Yurtdışında lisans, yüksek lisans ya da doktora eğitimi alacak olan kişilerin yabancı bir dilde belirli bir seviyede olması gerekir. Genellikle kişilerin bilmesi gereken yabancı dil ise eğitim almak istedikleri ülkeye göre farklılık göstermektedir.

Günümüzde birçok kişi İngilizce eğitim veren kurumlarda yüksek lisans ve doktora eğitimlerine devam etmek istiyor olsa da Almanca ve Fransızca eğitim veren üniversitelerden de eğitim almak isteyen kişi sayısının bir hayli fazla olduğunu söylemek mümkündür. Bu nedenle bireylerin yurtdışı yüksek lisans ve master programlarına katılabilmek için IELTS, TOEFL, Testdaf ve DALF sınavlarından başarılı olması gerekir.

TOEFL ve IELTS belgeleri İngilizce eğitim veren üniversiteler tarafından istenen bir belge iken Testdaf Almanca, Dalf ise Fransızca eğitim veren üniversiteler tarafından istenen bir belgedir.

Pasaport

Yurtdışında eğitim almak için gerekli olan belgelerden birisi de pasaporttur. Pasaport kişilerin farklı ülkeye seyahat ederken alacakları vizelerini işlettikleri bir belgedir. Kayıt işlemleri sırasında birçok üniversite pasaportun aslını ya da fotokopisini görmek istemektedir.

Fotoğraf

Yurtdışında eğitim almak isteyen kişilerin fotoğraflarının da bulunması gerekmektedir. Fotoğraf çoğu zaman üniversite ve yurt kayıtları için kişilerden istenen bir belge olsa da öğrenci belgesinin çıkarılması, oturum iznin verilmesi için de gerekli olan bir belgedir ve fotoğrafların eğitim alınacak ülkenin standartlarına göre hazırlanması gerekmektedir.